Zawał serca. Już na miesiąc wcześniej możemy wiedzieć, że do niego dojdzie.

Okazuje się, że wbrew obiegowej opinii, zawał serca nie pojawia się nagle, a organizm już na kilka tygodni wcześniej zaczyna przed nim ostrzegać. Jeśli będziemy o tym wiedzieć, to mamy szansę zawczasu zareagować.


Obraz Pexels z Pixabay


Na co powinniśmy zwrócić uwagę?

- Już nawet na pół roku przed zawałem, może pojawiać się powtarzające się uczucie duszności z niemożnością wzięcia głębokiego oddechu.

- Jednym z najwcześniej pojawiających się sygnałów jest pojawiające się nagle i bez wyraźnej przyczyny nadmierne pocenie się czoła, klatki piersiowej, dłoni i stóp.

- Pojawia się i utrzymuje zmęczenie. Zwężone tętnice ograniczają dopływ krwi do serca, co objawia się brakiem energii. Jeśli proste, codzienne czynności nagle stały się dla Was męczące, to warto wziąć to za znak ostrzegawczy.

- Pogorszone krążenie powoduje zawroty głowy w wyniku zmniejszenia dopływu krwi do mózgu.

- Jeśli do tej pory nie mieliśmy problemów żołądkowych, a teraz towarzyszą nam pieczenie w żołądku, czy kłucie w klatce piersiowej, to może to być sygnał problemów z sercem.

- Ból w klatce piersiowej, połączony z uczuciem ucisku i napięciem pod żebrami, może pojawić się jeszcze wiele dni przed zawałem.

- Zmniejszony przepływ krwi powoduje drżenie nóg już nawet po niewielkim wysiłku.

- Ścisły związek układu krwionośnego i oddechowego może przyczynić się do niedotlenienia serca, uczucia duszności, zadyszki.

- Powtarzające się nieregularne bicie serca, które trwa zwykle 1-2 minut, powinno wzbudzić Waszą czujność i skierować Was do lekarza.

- Jednym z ostatnich sygnałów ostrzegawczych jest drętwienie lewej ręki. Jeśli ból promieniuje przez ramiona, kark oraz szczękę to powinniśmy natychmiast wezwać pogotowie.


Oczywiście, wszystko powyższe może być zwiastunem zbliżającego się zawału serca, ale część z tych objawów może równie dobrze oznaczać zupełnie inny problem zdrowotny. Jeśli zauważymy takie symptomy to, zamiast samemu się diagnozować, lepiej udać się do lekarza na stosowne badania. Nawet jeśli lekarz potwierdzi problemy z sercem, to mamy co najmniej dwie możliwości – przeżywać, że "o rany, czeka mnie zawał...", albo wziąć się za siebie i zrobić co się da, aby tego uniknąć i następnie naprawić swoje zdrowie.

Warto zapobiegać, dlatego zachęcam do przeczytania:
Jak dbać o serce? Jak zapobiegać chorobom serca?

Kilka słów o książce "Nie daj się wkręcać szarlatanom..."


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz