Infekcje intymne kobiety.

Dzisiaj pobawimy się w lekarza i zobaczymy, co Ty tam masz... Wyhodowałaś grzybki, a może wdarł się do Ciebie nieproszony intruz, który zajął miejsce właściwych mieszkańców? Artykuł pomoże Ci rozpoznać dwie najpowszechniejsze infekcje pochwy.Sprecyzujmy, co Ci dolega.

Można przyjąć, że prawie zawsze będzie to grzybica albo waginoza. Grzybicę (kandydozę, drożdżycę) wywołują zwykle grzyby Candida Albicans, a waginozę – bakterie.

Niestety oba rodzaje infekcji mogą występować jednocześnie i nie każda kobieta poradzi sobie odróżnieniem, czy dolega jej infekcja grzybicza, bakteryjna, czy może obie na raz...

Jak jednak możemy spróbować je od siebie odróżnić?

Kandydoza – charakteryzuje się bezzapachowymi upławami o serowatej konsystencji. Zwykle objawy pojawiają się "nagle". Możesz doświadczać silnego świądu oraz bólu.

Waginoza – Twoja wydzielina z pochwy będzie paskudnie pachnieć. Mówi się wtedy o "rybim" zapachu. Objawy zwykle pojawiają się stopniowo, a towarzyszyć im może obrzęk, zaczerwienie sromu, podwyższona temperatura i złe samopoczucie. Świąd i ból będą mniej doskwierać niż przy grzybicy.

Infekcja mieszana - charakteryzuje się żółtawymi lub szaro-białymi upławami i bólem podczas stosunku oraz częstym uczuciem świądu.


Sposoby leczenia.
Niezależnie od infekcji, warto stosować probiotyki ginekologiczne, które zawierają właściwe dla pochwy bakterie. Stosujemy je zarówno profilaktycznie jak i podczas leczenia oraz po zakończonym leczeniu.
Grzybica – leki przeciwgrzybicze (fungicydy). W aptekach możemy spotkać sporo preparatów dostępnych bez recepty, np. globulki dopochwowe lub kremy z klotrimazolem. Proces leczenia poleca się wspomagać preparatami z jonami srebra. Nawet jeśli objawy wcześniej ustąpią, to leczenie powinno trwać około miesiąca.
Waginoza – może być trudniej sobie z nią poradzić bez wizyty u lekarza, który mógłby przepisać na nią antybiotyk (np. Klindamycyna) lub metronidazol. W aptekach znajdziemy preparaty z kwaśnym (niskim) odczynem pH, które niszczy bakterie. Intensywność objawów można zmniejszyć np. preparatami benzydaminy służącymi do płukania pochwy, a które mają działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe.

Infekcja mieszana – tutaj najlepiej aby lekarz przepisał leki skojarzone o różnym zakresie działania.


Jakie jeszcze domowe sposoby można stosować wspomagająco proces leczenia?


Poleca się kąpiele z sodą oczyszczoną, globulki z witaminą C oraz ziołowe nasiadówki.


Warto wiedzieć i pamiętać.

W przypadku grzybicy należy również przeprowadzić leczenie u Twojego partnera seksualnego.

Terapii prowadzonej lekami przepisanymi od lekarza, nie powinno się przerywać, ani skracać, nawet jeśli ustąpią objawy. Może to prowadzić do lekooporności oraz trudniejszych do wyleczenia nawrotów.

Krocze należy zawsze podcierać od przodu do tyłu, aby nie przenieść bakterii lub grzybów z okolic odbytu do pochwy.

Wszelkie diety zawierające duże ilości węglowodanów (cukrów) mogą sprzyjać drożdżycy.

Zielonożółte upławy mogą świadczyć o zakażeniu rzęsistkiem pochwowym – konieczna będzie wizyta u lekarza.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz