Czy koronawirus SARS-CoV-2 został wyizolowany?

Z jakiegoś powodu, wiele osób cały czas powtarza, że wirus ten nigdy nie został wyizolowany. Niektórzy mówią, że w ogóle nie ma takiego koronawirusa, ani powodowanej przez niego choroby Covid-19... Jakie są fakty?


Obraz Gerd Altmann z Pixabay 


Został wyizolowany, czy nie?

W dniu 31 grudnia 2019 roku Chińskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (Chinese Center for Disease Control and Prevention, China CDC) powołało zespół szybkiego reagowania, by przeprowadzić dochodzenie epidemiologiczne i etiologiczne dotyczące nieznanego czynnika zakaźnego(13). Następnego dnia targ rybny został zamknięty i odkażony, a 9 stycznia China CDC na łamach „The Wall Street Journal” podało, że zidentyfikowano nowego koronawirusa

2019-nCoV(14). Został on wyizolowany od pierwszego chorego, a następnie zweryfikowany u kolejnych 16 zakażonych osób, czytamy w opracowaniu przygotowanym przez noszącego miano „notorycznego przestępcy” Pfizera.


W artykule z 03.02.2020 na stronie medycyna praktyczna dla pacjentów pojawiła się informacja:

„W rzymskim szpitalu zakaźnym został wyizolowany nowy koronawirus – ogłosił w niedzielę włoski minister zdrowia Roberto Speranza.”


Na stronie Wikipedii znajdziemy:

Wyizolowano i opisano pięć genomów nowego koronawirusa, w tym:

BetaCoV/Wuhan/IVDC-HB-01/2019

BetaCoV/Wuhan/IVDC-HB-04/2020

BetaCoV/Wuhan/IVDC-HB-05/2019

BetaCoV/Wuhan/WIV04/2019

BetaCoV/Wuhan/IPBCAMS-WH-01/2019.


W artykule z 23.04.2020 na portalu Termedia czytamy: "Dr Łukasz Rąbalski, adiunkt w Zakładzie Szczepionek Rekombinowanych Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, jako pierwszy w Polsce uzyskał pełną sekwencję genetyczną koronawirusa SARS-CoV-2, który został wyizolowany bezpośrednio od polskiego pacjenta z Pomorza". Tę samą informację zajdziecie również na stronie Uniwersytetu Gdańskiego albo Polskiej Agencji Prasowej.


Tego wirusa nikt nie widział, bo go nie ma... Na świecie jest tylko jeden mikroskop elektronowy, w którym można byłoby zobaczyć takiego wirusa...

Spotykam się co jakiś czas ze stwierdzeniami podobnymi do powyższego. Na pewno z czegoś one wynikają, jednakże takich mikroskopów jest już trochę na świecie, a zanim pojawił się ten koronawirus, to w Polsce mieliśmy już dwa kriomikroskopy elektronowe. Ciekawostką jest też, że Polska już w 2011r miała „Jeden z najpotężniejszych mikroskopów elektronowych na świecie”.


Jak naprawdę wygląda koronawirus SARS-CoV-2? Co możemy zobaczyć?

Zobaczcie, jaki on piękny ;D Prawda? :)Więcej prawdziwych zdjęć tego wirusa znajdziecie na stronie Radia RMF24

„Koronawirusy są tak małe, że fizycznie niemożliwe jest, by powiedzieć, jakiego są koloru. Mimo to kształt tych wirusów i ich strukturę można obserwować dzięki mikroskopii elektronowej. A efekty ich działania - w hodowlach komórkowych - mówi PAP wirusolog prof. Krystyna Bieńkowska-Szewczyk.”

Jak mówi Pani Bieńkowska-Szewczyk „Żyjemy w kulturze, w której obraz odgrywa ogromne znaczenie. W związku z tym mediach nieustannie napotykamy grafiki koronawirusa SARS-CoV-2, na których widać okrągłe piłeczki najeżone kolorowymi kolcami.” Jednakże jak mówiła wirusolog, obrazy przedstawiające kolorowe koronawirusy musimy traktować jako umowne, gdyż „obrazy uzyskane z mikroskopu elektronowego są czarno-białe”.

Warto przeczytać:
Dowód na stworzenie koronawirusa SARS-CoV w chińskim Wuhan

Czy Covid-19 wywołany koronawirusem SARS-COV-2 jest chorobą zakaźną?

Jak naprawdę wygląda koronawirus SARS-COV-2?


Jeśli spodobał Ci się artykuł i masz ochotę docenić moją pracę, możesz "rzucić mi piątaka", klikając przycisk "Postaw kawę" poniżej:

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Każda kwota ma znaczenie ;)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz