Jak przytyć? Co zrobić aby ważyć więcej? Co jeść żeby przybrać na wadze?

Jak przytyć? Co zrobić aby ważyć więcej? Co jeść żeby przybrać na wadze? Jeśli interesują Cię odpowiedzi na postawione pytania to zapraszam do dalszej lektury ;-)

    Temat zmiany wagi ciała podzieliłem na dwa osobne artykuły, dlatego jeśli interesuje Was "jak schudnąć?", to możecie poczytać o tym tutaj.


Zdjęcie utworzone przez wayhomestudio - pl.freepik.com

Tłuszcz, nie mięśnie.

    Wpis ten kierowany jest do osób, którym zależy na samym zwiększeniu swojej wagi, a niekoniecznie na ładnej, wysportowanej sylwetce i mięśniach. Temat budowania masy mięśniowej być może omówię w niedalekiej przyszłości. Aha... Mam nadzieje, że zrozumieliście, że stosując się do rad z tego artykułu, możecie stać się krąglutkimi pączusiami :-)

Tycie, a zdrowie.

    Samo słowo "tycie" raczej nie kojarzy się za bardzo ze zdrowiem. Najłatwiejsze, najprzyjemniejsze i najszybsze sposoby przybierania na wadze będą prawie zawsze szkodliwe dla naszego zdrowia. Powinniście pamiętać, że umiar leży w Waszych rękach i to od Was zależy czy nie nabawicie się poważnych chorób typu cukrzyca czy insulinooporność.

    Postawcie na produkty o niskim indeksie glikemicznym. Chodzi o produkty, które trawione są stosunkowo długo przez co nie powodują gwałtownych skoków cukru we krwi. Rozłóżcie te produkty na co najmniej 4 posiłki. Przykładem mogą być orzechy i cukier. Orzechy są prawie dwa razy bardziej kaloryczne niż cukier, ale przy założeniu że spożywamy te produkty pojedynczo to... Cukier zostaje strawiony w ciągu kilku minut, a na strawienie orzechów potrzeba około 3 godzin. Cukier powoduje zatrucie i stres dla organizmu. Nagły nadmiar cukru we krwi musi zostać wyrównany przez wzmożoną produkcję insuliny. Już nawet nie będę się rozpisywał o braku wartości odżywczych cukru i jego całej szkodliwości. Nie róbcie tego sobie. Odpowiedzialne odżywianie może doprowadzić Was do sukcesu w dużo zdrowszy sposób. Wspomniane orzechy pozwolą łatwo zjadać kalorie, a nie robią nam "kuku". Dodatkowo dostarczają zdrowe tłuszcze, białka i witaminy.

Więc, co robić aby nasza waga rosła?

    Wystarczy regularnie utrzymywana nadwyżka kaloryczna. Można skorzystać z gotowych kalkulatorów zapotrzebowania kalorycznego, których jest wiele w internecie. Obliczamy, jakie jest nasze zapotrzebowanie i pilnujemy, aby spożywać każdego dnia większą ilość kalorii niż potrzebujemy. To jest cała filozofia! Przelicznik jest równie prosty. Każde 7000kcal więcej niż potrzebujecie, pozwoli Wam przytyć około jednego kilograma. Jeśli dacie radę zjadać każdego dnia 1000kcal więcej to po tygodniu będziecie ważyć o ok. 1kg więcej.

Przykładowe zdrowe produkty i ich kaloryczność w 100g/ml.

  1. Masło orzechowe – ok 650kcal.

  2. Orzechy – ok 640kcal

  3. Oliwa z oliwek – 822kcal

  4. Pestki dyni – 446kcal

  5. Awokado – 200kcal

  6. Śledź w oleju – 300kcal

  7. Wafle ryżowe – 378kcal

  8. Rodzynki – 300kcal (mają większy IG)

  9. Śmierana 18% - 190kcal

  10. Ser żółty – 400kcal

    Internet jest tak bogatym źródłem informacji, że można z łatwością samemu sobie skomponować dietę. Zasada jest taka, że białka i tłuszcze trawią się znacznie dłużej niż jakiekolwiek węglowodany, dlatego powinny one przeważać w naszej diecie. Magicznym sposobem na przemycenie dodatkowych kalorii do diety są właśnie zdrowe tłuszcze. Są kaloryczne i mają niski indeks glikemiczny. Zarówno do kontroli spożytych kilokalorii jak i źródła informacji i o poszczególnych produktach polecam androidową aplikację Fitatu.

Dlaczego nie mogę przytyć? Dlaczego moja waga się nie zmienia?

Jak choroby wpływają na przyswajanie energii z pokarmów?

Jeśli spodobał Ci się artykuł i masz ochotę docenić moją pracę, możesz "rzucić mi piątaka", klikając przycisk "Postaw kawę" poniżej:

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Każda kwota ma znaczenie ;)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz