Czy interpunkcja ma znaczenie?

Kropki, przecinki... temat, który wzburza.

    O znakach interpunkcyjnych chyba najczęściej rozmawiamy podczas dyskusji internetowych. Bardzo często zaczyna się od tego, że jedni zwracają uwagę drugim na brak znaków przystankowych, albo wręcz im ubliżają z tego powodu. Zwykły brak przecinka może spowodować, że ludzie się prawie pozabijają...

Tło zdjęcie utworzone przez rawpixel.com - pl.freepik.com


To nie dyktando.

    Osoby, które padają często ofiarą ataków, mają swoje stałe wymówki, którymi się posługują w ramach obrony. Jeden powie, że „to nie dyktando, nie jest w szkole i nie musi zastanawiać się nad każdym przecinkiem”. Inny znowu, że szybko pisze na telefonie i tak jest mu wygodnie. Niestety osoby nieużywające przecinków i kropek bardzo często nie zdają sobie sprawy z tego, że inni mogą w ogóle nie zrozumieć ich przekazu, albo zrozumieć go zupełnie inaczej niż było przewidziane.

Od interpunkcji nie raz zależało życie człowieka.

    Ciekaw jestem czy wiedzieliście o tym i czy zdawaliście sobie z tego sprawę... Mamy taki komunikat: „Zabić nie wolno wypuścić”. To tylko cztery słowa, a bez zastosowania znaków interpunkcyjnych, każdy może zrozumieć ten komunikat po swojemu. Jedni zabiją. Drudzy wypuszczą. Pewnie część z Was nie wie dalej, o co chodzi?

Zobaczcie:


Zabić. Nie wolno wypuścić!” - Ci, którzy zrozumieli w ten sposób, z pewnością zabiją.

Zabić nie wolno! Wypuścić”. - Ci natomiast, wypuszczą.


Inny fajny przykład:


Operować nie można, czekać!”

Operować, nie można czekać!”


Jak pisać poprawnie? Jaka jest recepta?

    Nawyk regularnego czytania z pewnością sprawi, że wraz z upływem czasu, Wasze umiejętności językowe będą coraz lepsze. Rozumiem, że podczas pogawędek na messengerze, niekoniecznie będzie się Wam chciało pracować nad własną pisownią. Wtedy możemy przyjąć, że jak ktoś chce z Wami rozmawiać, to będzie Was próbował zrozumieć :)

    Nie mniej, jeśli umieszczacie jakieś wpisy na facebooku czy innym miejscu w sieci i macie chwilę czasu, żeby się przygotować, to warto upewnić się, że będziecie właściwie zrozumiani. Umieszczając poprawnie zbudowane zdania, z pewnością również zaoszczędzicie sobie i innym nieprzyjemnych emocji ;) Mam dla Was bardzo fajne rozwiązanie. Na stronie https://languagetool.org/pl będziecie mogli wkleić swój tekst i sprawdzić, czy jest poprawnie napisany. Na prawdę, gorąco polecam!


Jeśli spodobał Ci się artykuł i masz ochotę docenić moją pracę, możesz "rzucić mi piątaka", klikając przycisk "Postaw kawę" poniżej:

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Każda kwota ma znaczenie ;)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz