Ile kosztuje miesięczne wyżywienie jednej osoby? Ile trzeba wydać na jedzenie?

    Ostatnio po wypowiedzi jednego z posłów PiS, rozgorzało wiele dyskusji na portalach społecznościowych, na temat tego ile wydaje się miesięcznie na jedzenie. Jedni mówią, że 350zł miesięcznie na osobę spokojnie wystarcza, a inni znowu, że taką kwotę to wydają na tydzień.


Obraz Bruno /Germany z Pixabay 


Perspektywa.

    Pomijając przypadki ludzi, którzy po prostu robią zakupy i nigdy nie zastanawiają się nad wydatkami na jedzenie, to z pewnością prawdę mówią zarówno ci, którzy wydają mało, jak i ci, którzy potrafią przejeść miesięczną pensję.

    Jesteśmy różnymi ludźmi. Prowadzimy odmienne style życia, a nasze zapotrzebowanie może być bardzo zróżnicowane. Jedni z nas jako priorytet stawiają ekonomię, a inni zdrowe odżywianie. Mieszkamy w różnych częściach kraju, czy świata i mamy odmienne możliwości.

Czy zdrowe odżywianie może być tanie?

    Oczywiście. Warzywa są tanie, zdrowe i sycące. Osoby poszukujące koniecznie napisu „eko” również jak się rozejrzą, to będą w stanie tanio się zaopatrzyć. W sklepach możemy czasem trafić na różnego rodzaju promocje, wiele sklepów przecenia żywność z kończącym się terminem, a w sklepach typu Lidl albo Kaufland codziennie wieczorem trafiają na półki z napisami typu „Kupuję, nie marnuję” owoce i warzywa przecenione do 70%.

    Suszone owoce, nasiona, pestki można z powodzeniem zamawiać przez internet. Na chwilę obecną jedne z najlepszych cen ma sklep ze zdrową żywnością „Trzy ziarna”, który możemy znaleźć również na Allegro. Nie dość, że ceny są zwykle połowę niższe niż w stacjonarnych sklepach, to jeśli mamy wykupioną usługę „Allegro Smart”, to nic nie zapłacimy za przesyłkę powyżej 40zł.

    Z pewnością niektórzy z Was będą mieli również możliwość zaprzyjaźnić się z jednym z lokalnych rolników / sadowników / masarzy itp. Może to pozwolić na zakupy bez pośredników, ale także na skontrolowanie od czasu do czasu procesu produkcji tych produktów :)

Gdzie tanio kupować żywność? Jak zaoszczędzić na zakupach jedzenia?

 1. Produkty z kończącym się terminem. Raczej w większości sklepów Żabka, Carrefour, Tesco, Społem, Kaufland i Lidl znajdziecie specjalnie wydzielone półki, na których znajduje się przeceniona żywność. Z moich obserwacji wynika, że najtaniej możemy kupić w Tesco i Carrefour'ze, a najsłabsze przeceny są w Lidlu. Wiele produktów, które w ten sposób kupimy, będzie mogło poleżeć jeszcze kilka dni, a my sporo zaoszczędzimy na zakupach. W ten sposób spokojnie kupimy jaja, mięsa, nabiał, warzywa, owoce, słodycze, soki i napoje.

 2. Podczas zakupów zwracajcie uwagę na cenę, jaka jest podana za kilogram, a nie za opakowanie. Czasem sklepy trochę oszukują, bo na plakietkach z cenami, raz podają cenę za kg, a na produkcie obok cenę za sztukę. Wszystko po to, aby oba produkty się sprzedawały, a Klienci mieli utrudnione możliwości porównania. Oczywiście nie jesteśmy bezradni, bo wystarczy sprawdzić wagę produktu i sobie samemu przeliczyć „ile wychodzi za kilogram”.

 3. Czasem warto dopłacić. Dla każdego, kto potrafi zrobić proste obliczenia i chciałby zaoszczędzić, powinno być logiczne, że jeśli produkt kosztuje nieznacznie więcej, a jest go 2-3x więcej to zazwyczaj lepiej kupić ten większy.

 4. Produkty wyprodukowane specjalnie dla sklepu, w którym kupujemy, zazwyczaj będą lepszych cenach, a ich cena i skład będą identyczne, jak tych, za które przepłacamy.

 5. Własne zapasy tkanki tłuszczowej... Kontrowersyjny punkt, ale jeśli zgromadziliście mały zapasik tu i ówdzie, to zawsze możecie po prostu jeść mniej w okresach kiedy szczególnie potrzebujecie pieniędzy.

 6. Postawcie na warzywa. Uzgodnijmy, że są zdrowe, tanie i sycące. Większość ludzi może je jeść bez żadnych ograniczeń, a nie będzie to znacznym obciążeniem dla portfela.

 7. Róbcie tak, aby nie wyrzucać. Produkty, które szybko się psują, kupujcie w mniejszych ilościach.

 8. Korzystajcie z promocji i okazji. Jeśli macie możliwość kupić tanio produkty, które mogą dłużej poleżeć, to warto zrobić mały zapas. Przecież i tak zostaną one zazwyczaj zjedzone. Tutaj wspomnę, że takie rzeczy jak np. ryże, czy kasze, warto popakować w osobne, szczelne opakowania/reklamówki, albo przesypać je np. do słoików. Czasem możemy przynieść ze sklepu produkt, w którym są już zalęgnięte mole i zanim się zorientujemy, to zajmą one już nasze pozostałe zapasy. Warto o tym pamiętać.

 9. Weryfikujcie ceny na paragonach. Niestety jesteśmy często oszukiwani w sklepach i dopiero po odejściu od kasy, okazuje się, że zapłaciliśmy więcej, jak powinniśmy. Czasem dla kilku złotych może być szkoda zachodu, ale każdy powinien mieć swój pułap, od jakiego opłaca mu się postać pod punktem obsługi klienta, aby odzyskać nadpłaconą kwotę.

 10. Postawcie na przewagę białek i tłuszczy w diecie nad produktami węglowodanowymi. Są one bardziej sycące i trawią się znacznie dłużej, przez co jemy rzadziej i mniejsze ilości.

 11. Na koniec zostawiam smaczny (i niezdrowy) kąsek... Na targowiskach bardzo często możecie nabyć różne słodkości po cenach dużo niższych, jak w sklepach. Trzeba poznać możliwości, jakie dają nam okoliczne targowiska. Czasem ktoś przywiezie tanie słodycze z zagranicy, innym razem kupi kontener czekolad z kończącym się terminem przydatności, a innym po prostu będą pochodziły one z jakiegoś niekoniecznie legalnego źródła. Zwykle spotykamy takich „sprzedawców” w alejkach, przy schodach, albo musimy na nich zapolować, gdyż cały czas „krążą” :-) Ostatnio osobiście miałem okazje kupić trochę czekolad Milka z całymi orzechami po 2zł/szt, czyli mniej więcej za pół ceny.

Dla zobrazowania podam kilka przykładowych cen, tanio kupionych produktów:

 • serek wiejski 200g – 80gr

 • mleko 3,2% 1l – 78gr

 • parówki (gorsze) – 4zł/kg

 • parówki z indyka bez osłonek i glutaminianu sodu – 8zł/kg

 • ser twarogowy półtłusty FigAnd – 6zł/kg

 • ser twarogowy półtłusty Rolmlecz – 8zł/kg

 • mix sałat – 11zł/kg

 • jabłka – 1zł/kg

 • banany – 3zł/kg

 • jaja M/L/Eko – 30gr/szt

 • mięsiwo wieprzowe 62% mięsa 300g- 1,50zł/szt (5zł/kg)

Jeśli spodobał Ci się artykuł i masz ochotę docenić moją pracę, możesz "rzucić mi piątaka", klikając przycisk "Postaw kawę" poniżej:

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Każda kwota ma znaczenie ;)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz