Co to jest przemiana materii i co powinniście o niej wiedzieć?

    Przemiana materii, czyli inaczej metabolizm, to niewinne pojęcie, którym zasłaniacie się, by jakoś usprawiedliwić swoje porażki. Wierzycie, że padliście ofiarą wszechobecnej na świecie niesprawiedliwości i co byście nie robili, to nie jesteście w stanie zmienić swojej sylwetki...

Bzdury, w które wierzycie.

    Metabolizm zwalnia z wiekiem. Tak, to prawda. Tylko że znaczna część z Was, swój brak efektów odchudzania zrzuca właśnie na ten czynnik, a rzeczywistość jest taka, że podstawowa przemiana materii zwalnia średnio 1-2% na każde 10 lat. Jeśli macie 60 lat i identyczny tryb życia jak 20-latek, to aby utrzymać wagę, będziecie musieli zrezygnować zaledwie z kilku kostek czekolady. Ogólny spadek zapotrzebowania energetycznego u osób starszych związany jest z mniejszą ilością aktywności, jej rodzaju i związanym z tym spadkiem masy mięśniowej, a nie z tym ile lat przeżyli.

    Jedni, choć się objadają, nie tyją, a inni zjedzą cokolwiek i ich waga rośnie. Jedni stosując tę samą dietę, gubią kilogramy, a u innych waga ani drgnie... I co? Zrzucimy znowu winę na tempo przemiany materii? Jeśli tak, to jak dojdziemy do wytłumaczenia, czym w ogóle jest metabolizm, to będzie Wam głupio.

    Częste wypróżnianie oznacza szybki metabolizm. Niektórzy wierzą w takie brednie... Szybkość przemiany materii nie ma zbyt wiele wspólnego z procesami trawiennymi. Za częstotliwość Waszych wypróżnień odpowiada dieta. Produkty bogate w błonnik znacznie zwiększają masę kałową, a np. taka kawa przyśpiesza pasaż jelitowy. Dlatego też wiele osób, po kawce biegnie na kibelek ;-)

Czym jest przemiana materii?

    Najogólniej mówiąc, jest to ilość energii, jakiej potrzebuje organizm. Mięśnie potrzebują dużo więcej energii, niż tkanka tłuszczowa. Jeśli Wasz tryb życia sprzyja rozbudowaniu i utrzymaniu masy mięśniowej, to ważąc tyle samo co osoba bardziej otłuszczona, będziecie mieć szybszy metabolizm. Jeśli nie cierpicie na jakieś poważne choroby, to zaniedbana sylwetka jest tylko i wyłącznie Waszym "dziełem".

    Teraz nieco łopatologicznie... Metabolizm to ilość energii, jaką zużywamy... Energia to "kalorie"... Większa ilość spalanych kalorii to szybszy metabolizm. Jaka z tego konkluzja? Taka, że ludzie, którzy są bardziej aktywni, mają szybszy metabolizm. Nie zawsze musi to być typowy sport. Wystarczy przemycać do swojego dnia dodatkowe ilości kroków. Osoba, która nie potrafi ustać w miejscu, albo dużo gestykuluje podczas rozmowy, potrzebuje więcej energii od osoby, która stoi spokojnie :)

Produkty przyśpieszające przemianę materii.

    To nagłówek, na który czekali wszyscy ci, którzy wierzą, że osiągną coś bez wysiłku. To dla Was są te wszystkie cudowne sposoby na zwiększenie metabolizmu i to na Waszej naiwności i niewiedzy zwykle się zarabia.

    Niektóre produkty spożywcze faktycznie potrafią zwiększyć metabolizm, ale przyjmuje się, że raczej nie będzie to więcej niż 10% Waszego całkowitego zapotrzebowania kalorycznego. Na te 10% ma głównie wpływ jedzenie bogate w białko i ostre przyprawy. Organizm potrzebuje zużyć na ich strawienie znacznie więcej energii niż na węglowodany i tłuszcze. Przyjmuje się, że produkty węglowodanowe wymagają zużycia na ten proces do 10% zawartych w sobie kalorii, tłuszczowe do 5%, a białkowe nawet do 30%! Jeśli chcecie w ogóle poświęcać jakiekolwiek swoje środki na przyśpieszanie metabolizmu produktami spożywczymi, to wystarczy pamiętać, by Wasze posiłki składały się głównie z białek i ... warzyw o tzw. ujemnym bilansie kalorycznym. Są to głównie warzywa, na których strawienie organizm potrzebuje więcej energii, niż one dostarczają. Pojawi się niedługo artykuł na ten temat.

    Naprawdę odpuście sobie te wszystkie herbatki odchudzające i inne produkty stworzone dla naiwnych i leniwych osób.Jeśli spodobał Ci się artykuł i masz ochotę docenić moją pracę, możesz "rzucić mi piątaka", klikając przycisk "Postaw kawę" poniżej:

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Każda kwota ma znaczenie ;)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz