Opera – jak wyłączyć wyszukiwanie w Wikipedii?

    Włączacie popularną przeglądarkę internetową. W pasku adresu wpisujecie "w jakim wieku można zostać profesorem / astronautą" albo "w jakim powiecie leży Warszawa", dajecie ENTER i... szlag Was trafia, jak tylko zobaczycie wynik tej operacji.

    Jeśli jesteście użytkownikami Opery, to zrozumiecie, o co chodzi. Jeśli użytkujecie tę przeglądarkę i nawet nie wiecie, co mam na myśli, to ja powinienem uczyć się od Was cierpliwości :-)


Zdjęcie autorstwa PhotoMIX Company z Pexels


Ulepszenia.

    Wierzę, że duża część z Was, a na pewno nieco starsi użytkownicy komputerów, zauważyliście, że większość ulepszeń, które otrzymujemy na popularnych serwisach internetowych, czy programach komputerowych, powoduje niesamowite utrudnienie nam życia. Dopóki takie Allegro nie zaczęło poprawiać swojego serwisu, to każdy intuicyjnie potrafił tam znaleźć, wszystko, czego potrzebował. Teraz, pomimo tego, że z jednej strony Allegro, zauważyło, że znaczna część kupujących to głupie i leniwe zwierzątka, to z drugiej strony, portal stał się tak nieintuicyjny, że przydałaby się instrukcja obsługi do niego. Osobiście mam nadzieje, że ten portal aukcyjny poniesie dotkliwe konsekwencje tego co nam zrobił w ostatnich latach.

    Wracając do Opery... Przeglądarka ta oczywiście też zaczęła wprowadzać swoje nowe usprawnienia. Z każdym rokiem, coraz mniej możemy konfigurować, a w ostatnich latach wprowadzili domyślne wyszukiwarki... O istnieniu niektórych, takich jak Yahoo, DuckDuckGo, czy Bing, to nawet byśmy nie wiedzieli gdyby nie wnerwiające wyszukiwanie w wikipedii. Za każdym razem kiedy nasze wyszukiwanie w pasku adresu zaczniemy od "w", to wszystko, co dalej wpisaliśmy, będzie wyszukiwane w wikipedii. To jest naprawdę cudowne i upierdliwe ulepszenie.

Co można zrobić?

    Dopóki twórcy Opery nie zmienią swojej polityki, to pozostaje zmienić przeglądarkę, albo pracować nad własną cierpliwością :-) Serio. Kiedyś były sposoby na ominięcie tego problemu. Przerabiany był jeden z plików .json i ustawiało mu się atrybut "chroniony przed zapisem". Niestety programiści tej przeglądarki dowiedzieli się, że ludzie kombinują i teraz przeglądarka już nie pozwala na ten myk. Albo się nie uruchomi, albo sama sobie pobierze prawidłowy plik z repozytorium internetowego.

    Jakby ktoś znalazł działający sposób na to jak usunąć wyszukiwarki w Operze, to prosiłbym, aby podzielić się tą informacją w komentarzach :)


Jeśli spodobał Ci się artykuł i masz ochotę docenić moją pracę, możesz "rzucić mi piątaka", klikając przycisk "Postaw kawę" poniżej:

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Każda kwota ma znaczenie ;)

1 komentarz:

  1. Dzięki. Nie korzystam już z Opery, ale może kiedyś sprawdzę, czy działa :) Na pewno informacja komuś się przyda :)

    OdpowiedzUsuń