Musisz pilnować swoich kryptowalut!

 To mój kolejny wpis o tym, jak łatwo jest stracić swoje pieniądze na kryptowalutach. 

Społeczność powtarza "Kup i  trzymaj. Może kiedyś będą dużo warte". W moim przypadku za każdym razem okazuje się, że jest to bardzo niebezpieczne, o ile stale nie śledzimy rynku i wszystkiego nie monitorujemy. 

O tym jak można stracić swoje pieniądze, dzięki krypto, już pisałem tutaj:

Jak dzięki kryptowalutom stracisz swoje oszczędności?

Teraz kontynuacja moich przygód i strat. Poprzednio przestrzegałem przed trzymaniem środków na giełdzie, a teraz okazuje się, że nigdzie ich bezpiecznie nie można przechowywać, jeśli wszystkiego nie pilnujemy. 

Portfele typu Ledger Live, Metamask i wiele innych, zrobione są tak, że zawsze po nowej instalacji są puste. Musimy ręcznie podać, jakie przechowywaliśmy na nich kryptowaluty. Jeśli tego nie zrobimy, to zazwyczaj już nie dostaniemy się do swoich środków. Dlatego, jeśli nie zamierzamy przez dłuższy czas korzystać z portfeli, to powinniśmy conajmniej zapisać jakie krypto i gdzie przechowujemy. Z perspektywy czasu, widzę, że warto byłoby prowadzić notatki opisujące wszystko co może w przyszłości nam się przydać, do odzyskania dostępu do naszych środków. 

Ja dzisiaj po półtorarocznej przerwie postanowiłem sprawdzić, ile dzisiaj są warte moje krypto i okazuje się, że nie dość, że wszystko jest tak zjebanie utrudnione, to znaczną część kapitału straciłem. 

Wiele shitcoinów, które miałem teraz nie jest zupełnie nic warte.

Game Credits przechowywałem na jakimś dedykowanym portfelu, do którego logowałem się przez Ledgera. Teraz  okazuje się, że w ogóle nie ma nigdzie do pobrania tej aplikacji. Na stronie supportu Ledgera można znaleźć info " GameCredits no longer supports the blockchain. You can still claim your ERC-20 tokens until the end of 2020. You can use the GameCredits app to claim your ERC-20 tokens. ". Nie sądzę, bym tak długo nie sprawdzał swoich środków. Apki nie ma skąd pobrać, żeby cokolwiek  sprawdzić. Napisałem do supportu, ale spodziewam się, że wszystko straciłem.

Niektóre dziwne tokeny, które przechowywałem na  Ledgerze, nie są w ogóle na  nim już dostępne. Przykładem jest Pure Gold Token (PGT). Teraz trzebaby siedzieć i szukać godzinami informacji w sieci, o tym co się stało z tymi tokenami. Były na Ledgerze się zbyły...

To wszystko jest tak zrobione, że jeśli ktoś mocno w tym wszystkim nie siedzi, to trudno to ogarnąć. Próbuję coś zrobić, żeby Ledger Live pokazywał mi krypto na sieci ETH, które miałem, a których teraz nie widzę. Przykładowo taki "DBET"... Jest on dostępny w opcji dodawania, ale nie mogę tego jakoś dodać. Już mi się nawet nie chce z tym wszystkim "walczyć"... 

Mam na Ledgerze dość sporo kryptowality Lisk. Dzisiaj podłączam portfel sprzętowy i okazuje się, że w ogóle nie można zainstalować aplikacji obsługującej LSK i dostać do zgromadzonych środków. Na stronie supportu Ledgera czytam wpis z 15.06, że dopóki nie wydadzą zaktualizowanej wersji apki dla LSK, to nie będzie można się połączyć z tym portfelem. Napisali, że wydadzą ją wkrótce... Niedługo minie miesiąc odkąd to napisali, ale chcę wierzyć, że będę w stanie dostać się do swoich środków.  

Takich różnych przykładów można by mnożyć... Chciałem tylko zerknąć szybko po dłuższej przerwie, ile warte są moje tokeny i straciłem na to pół dnia... 

Aha. Tak poza głównym wątkiem, dodam, że nie sądzę by kryptowaluty kiedykolwiek zastąpiły tradycyjny pieniądz. Są one po prostu zbyt skomplikowane w obsłudze.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz