Refluks, zgaga, przepuklina rozworu przełykowego. Jak spokojnie spać?

 Kolejny szybki TIP dla Was.

Pominę wszystko co łatwo mogliście znaleźć w sieci. Będzie krótko i na temat.

1. Jeśli kładziecie się spać, a w żołądku jest nadal niestrawiony pokarm, to zasypiajcie w pozycji na lewym boku. Umożliwia to optymalne ułożenie żołądka, w którym będzie musiał produkować mniej soków żołądkowych. To serio ważne. Sprawdźcie i obserwujcie siebie.

2. Starajcie się chodzić spać 4-5 godzin po posiłku. Warto się tego nauczyć i do tego przyzwyczaić. Osobom na dietach białkowo-tłuszczowych będzie znacznie łatwiej, bo mają ustabilizowane poziomy cukru we krwi i organizm nie powinien tak bardzo upominać się o jedzenie. Fajnie jest przejść też na dietę intermittent fasting (post przerywany) - 12-16h. Sprzyja to zdrowiu, ale także, odpowiednio rozłożony w czasie, sprawia, że będziecie chodzić spać z żołądkiem, który nie będzie pracował na pełnych obrotach, podczas kiedy chcielibyście się wyspać. 

3. Unikajcie produktów spożywczych nasilających zgagę i rozluźniających zwieracz przełyku, takich jak: frytki, hamburgery, smażone mięso; ostre potrawy i przyprawy, takie jak papryczki chili, pieprz, czy czosnek; produkty mleczne, szczególnie tłuste, takie jak ser żółty, czy śmietana; alkohol i napoje gazowane;  kawa i herbata; czekolada i słodycze zawierające duże ilości tłuszczu i cukru. 

Poczytajcie sobie w sieci o produktach rozluźniających zwieracz przełyku oraz o tym, jak istotna jest jego rola w refluksie. Jeśli będzie on rozluźniony, to soki żołądkowe mogą cofać się do przełyku. 

Aha. Podobno suplementacja magnezem, może poprawiać napięcie zwieracza przełyku. 

Niektórzy odczuwają powietrze w żołądku/przełyku. Warto spróbować je usunąć przed pójściem spać. Mogą w tym pomóc masaże, uciski i lekkie uderzania nieco nad żołądkiem, które przeprowadzamy w pozycji stojącej lub siedzącej. 

To na tyle w tej chwili. Może coś, kiedyś, tutaj dodam. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz