Zrozumieć GNIEW

Artykuł przedstawia wybrane przeze mnie mądrości z książki „Uwolnij się od GNIEWU” Alubomulle Sumanasara.Nasze życie kształtowane jest przez miłość i gniew. To one motywują nas do działania. Są one dwiema stronami tego samego medalu, który musi pokazywać albo awers, albo rewers.

Aby sprawdzić, która z emocji w danym momencie nami kieruje, należy zadać sobie pytania – Czy w tej chwili czujemy się dobrze i czy czujemy się szczęśliwi? Jeśli jest coś nie tak to oznaka, że w naszym wnętrzu czai się złość. Dobre samopoczucie wskazuje, że kieruje nami miłość.

Na nas, na to, co robimy, jak się czujemy i jak postrzegamy świat, wpływa edukacja, przekazy medialne i nasze otoczenie, ale to my decydujemy, czy zaakceptujemy zewnętrzne wpływy.

Uczucia akceptacji i niechęci powstają wewnątrz nas, dlatego to my decydujemy czy będziemy czuć miłość, czy gniew. To od nas zależy, czy poddamy się działaniu innych ludzi.

Ludzie zwykle wierzą w to, że mają rację i złoszczą się na tych, którzy się z nimi nie zgadzają. Ciekawym jest stwierdzenie, że nie wpadamy w złość na osobę, która według nas ma rację. Niektórzy ludzie czują gniew także wtedy, kiedy wiedzą, że ktoś inny ma słuszność, ale uważają, że należy się ona zawsze im.

Książka w ciekawy sposób tłumaczy fakt, że dzieci czasem nie wykonują poleceń rodziców, niezależnie od tego ile razy je usłyszą. Autor wyjaśnia to zwykłym brakiem zrozumienia. Możliwe, że dziecko po prostu nie zrozumiało prawdziwego znaczenia wypowiadanych przez matkę słów. Cytując za autorem „nie ma żadnej gwarancji, że niedoskonałe słowa, dobrane przez niedoskonałego mówcę, zostaną zrozumiane przez słuchacza, który również jest niedoskonały”.

Jedną z ludzkich cech jest to, że dobrze pamiętamy sytuacje, w których przytrafia nam się coś złego. Negatywne doświadczenia pamiętamy całe życie. Skrzywdzona osoba nosi w sobie przez całe życie ból, mimo tego, że sprawca nie chciał wyrządzić jej dożywotniej krzywdy. Niestety natomiast jeśli chodzi o ważne i dobre rzeczy, to potrafimy je bardzo szybko zapominać.

Ciekawą ludzką cechą jest to, że emocje podążają za uwagą. Autor książki podaje przykład dziecka, które może dostać napadu złości, jeśli nie dostanie tego, czego bardzo chce. Wystarczy odwrócić uwagę tego dziecka i np. powiedzieć mu coś zabawnego. Jest bardzo prawdopodobne, że przestanie krzyczeć, a zacznie się śmiać. Możliwe, że nawet zapomni o tym, że przed chwilą było wściekłe. Tak działają ludzie, niezależnie od wieku.

Warto pamiętać, że rozgniewany człowiek jest w stanie zniszczyć nie tylko własne szczęście, ale i szczęście społeczeństwa, w którym żyje.

Bardzo ważne jest, aby próbować zrozumieć, dlaczego ktoś zrobił coś złego. Zamiast wpadać w gniew, dobrze jest zastanowić się, dlaczego ta osoba popełniła błąd. Warto zastanowić się, co można powiedzieć tej osobie, aby w przyszłości nie przytrafiały jej się podobne pomyłki. Można poradzić sobie z takimi sytuacjami bez wściekania się i okazywania rozczarowania drugiej osobie.

Jeśli będziemy umieć zachowywać się spokojnie, w naprawdę trudnych sytuacjach, to będzie można wtedy powiedzieć, że jesteśmy prawdziwie wolni od gniewu.

Autor książki chce nauczyć nas, że obserwacja gniewu sprawia, że on znika. Kiedy zaczniemy go odczuwać, należy zdać sobie sprawę, z tego, że się pojawił i zacząć go obserwować. Należy skoncentrować się na swoim wnętrzu, a sama ta czynność będzie prowadziła do stopniowego wygaśnięcia gniewu i poprawy samopoczucia. Człowiek, który nauczy się obserwować swój gniew, będzie w stanie spokojnie słuchać wypowiedzi innych ludzi.

W książce znajdziemy również ciekawy sposób na radzenie sobie z niegrzecznymi dziećmi. Każde dziecko chce być kochane i doceniane, dlatego, kiedy robi ono coś złego, to należy zrobić niezadowoloną minę i stwierdzić coś w stylu „Myślałem, że jesteś bystrym dzieckiem”. To powinno zadziałać.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz