Helicobacter pylori – jak skutecznie poradzić sobie z bakterią?

Zakładam, że artykuł ten będą czytały przede wszystkim osoby, które mają już zdiagnozowane zakażenie bakterią Helicobacter pylori, dlatego skupiłem się w nim głównie na najskuteczniejszych sposobach leczenia. Celowo pominąłem przyczyny, czynniki ryzyka, opis bakterii, przebieg zakażenia oraz metody diagnostyczne. Te rzeczy łatwo znajdziecie w przypadkowych artykułach w sieci.


Obraz Gerd Altmann z Pixabay 


Objawy zakażenia.

Jeśli próbujecie się sami diagnozować, to należy pamiętać, że pojawienie się, któregoś z poniższych objawów, nie zawsze będzie oznaczać infekcję.

U większości osób zakażenie bakterią h. pylori przebiega bezobjawowo.

W przypadku 10-20 % osób bakteria ta może wywołać objawy nieżytu żołądka takie jak: wzdęcia, zaparcia, biegunka, bóle brzucha, mdłości, wymioty, niestrawność, zgaga, kwaśne odbijanie, brak apetytu. Wymienione objawy najczęściej dość szybko same znikają, ale problem pozostaje, a symptomy co jakiś czas powracają.

Nieleczone zakażenie Helicobacter pylori może mieć poważne konsekwencje. Do chorób wywołanych obecnością tej bakterii możemy zaliczyć:

- chorobę wrzodową żołądka

- zapalenie błony śluzowej żołądka i dwunastnicy

- chorobę wrzodową dwunastnicy

- rak żołądka (około 0,1% zakażonych)

- chorobę Menetriera (zapalenie żołądka przebiegające z przerostem błony śluzowej)

Szacuje się, że H. pylori wywołuje: 90% wrzodów dwunastnicy i 80% wrzodów żołądka.


Leczenie Helicobacter pylori.

Skuteczne wyleczenie wymaga podjęcia wielu zdecydowanych działań. Nie ma sensu łudzić się, że pierwszy lepszy przepisany przez lekarza antybiotyk nam pomoże. Mimo tego, że medycyna konwencjonalna skupia się przede wszystkim na leczeniu h. pylori antybiotykami, to warto wiedzieć, że bakteria ta jest oporna na działanie większości z nich. Jeśli zdecydowaliśmy się na antybiotyki, to trzeba przeprowadzić dokładną diagnostykę i dobrać wg niej antybiotyk, który będzie miał szansę poradzić sobie z intruzem.

Różne źródła podają, że skuteczna terapia wymaga zastosowania leczenia skojarzonego, które polega na połączeniu dwóch leków przeciwbakteryjnych (antybiotyków) oraz jednego leku zmniejszającego wydzielanie soku żołądkowego (inhibitorów pompy protonowej).

Niezmiernie ważne jest wprowadzić do swojego życia zdrowe nawyki żywieniowe, które powinny być co najmniej formą wsparcia organizmu w procesie leczenia, jak i profilaktyką na przyszłość. Sam, jako zwolennik naturalnych metod leczenia, zacząłbym przede wszystkim od trzymania prawidłowej diety, a proces leczenia wspomógłbym naturalnymi antybiotykami.

Bardzo ładnie przedstawiła naturalne sposoby leczenia Monika Królak na swoim blogu, a każdy z nich zawiera odnośniki do stosownych dowodów naukowych.


Jakie naturalne produkty wyleczą zakażenie h. pylori?


Probiotyki.

Każda antybiotykoterapia powinna obowiązkowo być wspierana przyjmowaniem probiotyków. Jak wskazują podane przez M. Królak badania naukowe, skuteczność eliminacji h. Pylori zwiększają bakterie probiotyczne takie jak Saccharomyces boulardi, Bifidobacterium oraz Lactobacillus.


Czarnuszka.

Jest jednym z najważniejszych lekarstw na Helicobacter Pylorii. Posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwwirusowe i przeciwpasożytnicze, a jej codzienne stosowanie jest niemal tak samo skuteczne jak popularnych antybiotyków. Warto podkreślić, że czarnuszka nie niesie za sobą skutków ubocznych antybiotykoterapii.


Kurkumina.

W sieci można znaleźć informacje na temat leczenia H. Pylori bez antybiotykoterapii, a z użyciem zamkniętej w kapsułkach kurkuminy, która jest składnikiem kurkumy. Tego typu produkty można znaleźć niedrogo na popularnym serwisie aukcyjnym. Osobiście polecałbym właśnie od tego zacząć i wstrzymać się z przyjmowaniem wyjaławiających jelita antybiotyków.


Witamina C i witamina E.

Dobrze byłoby przyjmować antyoksydanty zarówno w celach profilaktycznych, jak i wspomagająco proces leczenia. Najczęściej podaje się tutaj witaminy C oraz E.


Aminokwas NAC.

Znajdujący się m.in. w mięsie z drobiu, czosnku, jogurtach i jajkach aminokwas siarkowy N-acetylocysteina stosowany jest głównie jeszcze przed zastosowaniem antybiotykoterapii. Badania wskazują, że jest on w stanie zapobiegać lub zmniejszać oporność h. Pylorii na antybiotyki.


Rośliny i przyprawy.

W procesie likwidacji omawianej bakterii warto stosować kurkumę, kminek, imbir, chili, ogórecznik, czarny kminek, oregano i lukrecję.


Żurawina.

Sok żurawinowy może podobnie jak przyprawy, hamować przyleganie bakterii do żołądka i pomóc w zapobieganiu wrzodom żołądka wywołanym przez H. Pylori.


Aloes.

Wszystkie znaki na niebie wskazują, że aloes może poradzić sobie nawet z opornymi na antybiotykoterapię szczepami bakterii Helicobacter pylori.


Kiełki brokułów.

Monika Królak powołuje się na badania z 2017 r, które pokazują, że kiełki brokuł mogą pomóc nie tylko w walce z h. Pylori, ale także w ochronie przewodu pokarmowego przed uszkodzeniami.


Zielona herbata.

Pomaga zapobiegać i leczyć zapalenia żołądka. Zawarte w niej katechiny mają m.in. działanie antyoksydacyjne i przeciwwirusowe.


Propolis.

Związki fenolowe znajdujące się w propolisie potrafią hamować rozwój h. pylori.


Imbir.

Ekstrakt z imbiru hamuje wzrost bakterii oraz pomaga w zapobieganiu powstawania wrzodów.


Tymianek.

Ekstrakt z tymianku zarówno hamuje wzrost Helicobacter pylori, ale także przyśpiesza jej usuwanie z organizmu.


Czerwone wino.

Tę część pominę, bo jeszcze za bardzo się Wam spodoba :-))


Jak powinna wyglądać dieta?

Trzeba ograniczyć przede wszystkim pikantne potrawy, kofeinę, napoje gazowane, soki cytrusowe, a także produkty o dużej zawartości tłuszczu.

Należy regularnie spożywać posiłki, aby nie dopuścić do tego, by chodzić z pustym żołądkiem, który może wtedy produkować nadmierne ilości kwasu solnego. Podobne w skutkach jest przejadanie się, którego też należy unikać. Zaleca się spożywanie 4-6 niedużych posiłków dziennie.

Do picia najbezpieczniejsza będzie woda, której należy przyjmować 2-3 l dziennie. Pijemy na pół godziny przed posiłkiem i co najmniej godzinę po jedzeniu. Popijanie w trakcie posiłków jest szkodliwe. Powoduje to spłukiwanie kwasu solnego z żołądka do jelit, a co za tym idzie, zaburzenie trawienia, gnicie i fermentację pokarmów w jelitach. W ciągu dnia dozwolone jest picie słabej herbaty zielonej, herbatek ziołowych, zup warzywnych oraz kawy zbożowej z mlekiem.


Co można jeść przy zakażeniu bakterią Helicobacter pylori?

Oprócz wspominanych już wcześniej produktów będą to jajka, mleko, słodka śmietanka, masło, cynamon, ryby, orzechy włoskie, chude wędliny i delikatne mięso drobiowe, gotowane warzywa, łagodne przyprawy, siemię lniane, sucharki, kasza manna.


Czego nie można jeść przy zakażeniu bakterią Helicobacter pylori?

Należy unikać alkoholu, wszelkich słodyczy, wyrobów węglowodanowych takich jak np. ciasta, dżemy i marmolady, napojów gazowanych, potraw smażonych, tłustych produktów, mocnych wywarów mięsnych, kawy i mocnej herbaty, ostrych przypraw, warzyw kapustnych i strączkowych. Nie należy przesadzać z owocami i niektórymi surowymi warzywami.


Wierzę, że co do pozostałych produktów spożywczych to intuicja Was pokieruje czy można coś spożywać, czy lepiej z tego zrezygnować :)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz