Śmierdzący problem? Brzydki zapach stóp? Nieprzyjemny zapach z ust?

    Znacznie częściej śmierdzi od nas z powodu naszych zaniedbań higienicznych, niż na skutek jakichkolwiek chorób. To, że nie dbamy właściwie o higienę, wcale nie musi oznaczać, że nie stać nas na wodę. Zwykle to efekt braku (wydawałoby się) podstawowej wiedzy.


Kobieta zdjęcie utworzone przez Racool_studio - pl.freepik.comDlaczego moje stopy i buty śmierdzą?

    Zacznijmy od tego, że pot nie jest tego bezpośrednią przyczyną. Sam pot zazwyczaj nie ma zapachu.

    Najczęstszą przyczyną brzydkiego zapachu stóp i butów są bakterie, które chętnie namnażają się w wilgotnym środowisku z odrobiną nieczystości.

    Innym powodem zabijającego zapachu jest grzybica spowodowana m.in. nadpotliwością, ale i noszeniem obuwia wykonanego ze sztucznych materiałów, które nie pozwalają na odpowiednią wentylację stóp. Nadpotliwość może być np. rezultatem zaburzeń emocjonalnych i stresu.


Jak sobie poradzić z nieprzyjemnym zapachem stóp i butów?

1. Przynajmniej 1 raz dziennie myj stopy.

2. Przynajmniej 1 raz dziennie zmieniaj skarpetki. Najlepiej, aby były one z naturalnego materiału tj. bawełna. Skarpety zakładaj tylko na czyste stopy.

3. Noś tylko czyste i pozbawione zapachu obuwie. Jeśli wnętrze Twoich butów śmierdzi to znak, że trzeba je wyczyścić. Materiałowe buty można zwykle prać w niskiej temperaturze. Buty skórzane zwykle trzeba myć ręcznie i należy pamiętać, aby nie suszyć ich w wysokiej temperaturze – np. na grzejniku. Temperatura może zniekształcić i rozwarstwić skórę. Wnętrze buta można czyścić wilgotną szmatką, którą należy regularnie płukać podczas tego procesu.

4. Używaj wkładek do butów. Najlepiej takich z węglem aktywnym. Wkładki czyść regularnie. Większość z nich można prać. Niektóre trzeba wyrzucić i kupić nowe. Skórzane zwykle można wyczyścić gąbką lub szmatką.

5. Do wnętrza butów można używać różnych dezodorantów bakteriobójczych i antygrzybicznych.

6. Doraźnie, wilgoć i brzydki zapach obuwia można w znacznym stopniu usunąć, wysypując ich wnętrze sodą oczyszczoną lub wypychając zwykłymi, czarnobiałymi gazetami.

7. Jeśli cierpisz na nadpotliwość to możesz wspomagać się stosowaniem talku na stopy. Ten biały puder będzie skutecznie pochłaniał wilgoć.


Dlaczego z moich ust śmierdzi?

    Zwykle dlatego, że hodujesz w nich bakterie ;-) Resztki jedzenia, których nie udało Ci się usunąć, choroby zębów i przyzębia, "obleziony" język, a także kamień nazębny powodują namnażanie się bakterii.

    Oczywiście powodów może być więcej. Nieprzyjemny zapach z ust może być spowodowany dietą, refluksem lub chorobami laryngologicznymi (migdałków, zatok, nosa, gardła). Nie mniej warto upewnić się, czy problem nie jest bardzo prozaiczny – wspomniane wcześniej bakterie.


Jak pozbyć się brzydkiego zapachu z ust, który wywołany jest przez bakterie?

1. Szczotkuj regularnie zęby.

2. Koniecznie używaj nici dentystycznych. Nie ma możliwości dokładnie oczyścić przestrzeni międzyzębowych samą szczoteczką.

3. Koniecznie zaopatrz się w irygator do zębów. Dzięki niemu przepłuczesz dokładnie nie tylko przestrzenie międzyzębowe, ale także i kieszonki w dziąsłach. Wypłuczesz z nich bakterie, zanieczyszczenia i zmniejszysz stan zapalny.

4. Irygator z nicią dentystyczną powinien się uzupełniać. Czasem irygatorem nie uda się wypłukać wbitych pomiędzy zęby resztek jedzenia.

5. Korzystne może być używanie antybakteryjnych płynów do ust.

6. Zaopatrz się w skrobaczkę do języka. Umożliwia ona oczyszczanie języka, który gromadzi na swojej powierzchni bardzo dużo bakterii.


Jeśli spodobał Ci się artykuł i masz ochotę docenić moją pracę, możesz "rzucić mi piątaka", klikając przycisk "Postaw kawę" poniżej:

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Każda kwota ma znaczenie ;)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz