Fitoestrogeny – gdzie jest ich najwięcej?

    O wpływie tych związków na rozmiar biustu pisałem TUTAJ. Fitohormony są substancjami pochodzenia roślinnego, a ich skład chemiczny i działanie są podobne do żeńskich hormonów płciowych. Fitoestrogeny oddziałują bardzo korzystnie na organizm kobiety, a ich regularne spożywanie pomaga utrzymać prawidłowy poziom hormonów przez cały czas. Szczególnie poleca się je kobietom w okresie menopauzy. Wspomagają one odporność organizmu. Mają właściwości antynowotworowe, przeciwgrzybicze, bakteriobójcze i antyoksydacyjne. Obniżają ciśnienie krwi oraz poziom cholesterolu we krwi.


Zdjęcie autorstwa Polina Tankilevitch z Pexels


Występujące naturalnie.

Zacząłem już robić szczegółowe podziały, ale nie ma to sensu, bo artykuł musiałby zamienić się w książkę, a Wam nie chciałoby się tego czytać. Im bardziej naukowe źródła, tym więcej podziałów: [lignany (sekoizolaricirezinol, matairezinol) , stilbeny (resweratrol) i flawonoidy (izoflawonoidy, które dzielą się na izoflawony, izoflawanony, izoflawany i kumestany)]... ble ble ble. Jak Kogoś interesują szczegółowe podziały to niech sobie poszuka innego artykułu ;-))))

Upraszczając... Najczęściej spotykamy:

Izoflawony. Występują w wielu warzywach strączkowych, ale przede wszystkim w soi i jej produktach. Można spotkać np. również w soczewicy, szpinaku, czerwonej koniczynie.

Lignany. Znajdują się w roślinach zbożowych takich jak ryż, nasiona lnu, nasiona słonecznika, kawa. Są także w warzywach i owocach tj. marchew, cebula, szczypiorek, czerwona papryka, jagody, truskawki, porzeczki, wiśnie, aronia, jabłka. Spotkamy je także w orzechach, herbatach i sezamie.

Kumestany. Występują w fasolach i pędach lucerny.

Resweratrol. Jest w czerwonym winie, winogronach, owocach morwy, orzechach ziemnych.

    Poniżej przedstawię listę produktów, w których możecie znaleźć duże ilości żeńskich estrogenów. Niestety dane, które przedstawię, będą przeze mnie sumowane, zaokrąglane itd, gdyż niestety nie da się pokazać dokładnych wartości. Przykładowo w takiej soji, w zależności od jej nasion, uprawy, sposobu przetwarzania, różnice w zawartości hormonów są ogromne: 560 – 3810 mg/kg. Niektóre dane pokazują niestety tylko samą ilość izoflawonów, ale gdzie mogłem, zsumowałem wszystkie występujące w produktach rodzaje żeńskich hormonów.


Szacowane ilości w mg/100 g:

Koniczyna czerwona 2155

Mąka lniana 527

Nasiona lnu 380

Mąka sojowa pełnotłusta 346

Mąka sojowa odtłuszczona 260

Płatki sojowe pełnotłuste 257

Ziarno soi 249

Izolowane proteiny sojowe 190

Soczewica 179

Nasiona soi suche 148

Nasiona soi 104

Tofu smażone 94

Izolat białka sojowego - 91

Błonnik sojowy 85

Mięso 83

Kiełki sojowe 82

Sojowy napój białkowy 81

Miso 50

Tempeh 41

Kiełki sojowe 38

Kiełki sojowe 34

Jogurt sojowy 33

Tofu 40

Mleko sojowe 20

Makaron sojowy 13

Napój sojowy 13

Nasiona sezamu 8

Makaron sojowy 8

Mleko sojowe 8

Ziarno soi 7

Otręby pszeniczne 6

Fasola czerwona 6

Otręby owsiane 5

Pieczywo wieloziarniste 5

Marchew 4

Gruszki 4

Mleko sojowe 3

Brokuły 3

Śliwki 3

Czosnek 2

Szparagi 2

Humus 1

Kiełki sojowe 0,8

Czosnek 0,6

Kiełki fasoli mung 0,5

Suszone morele 0,4

Kiełki lucerny alfa alfa 0,4

Nasiona słonecznika 0,2

Oliwa z oliwek 0,2

Migdały 0,1


Suplementy.

    Z tego co zauważyłem to większość produktów w tabletkach, w swoim składzie zawiera głównie izoflawony sojowe. Prawdopodobnie soja jest produktem, z którego można najłatwiej pozyskać naturalne hormony roślinne.

    Opisy tych produktów często skonstruowane są tak, że łatwo się nabrać. Producenci / sprzedawcy podają przykładowo zawartość soi albo chmielu w jednej tabletce, a nie zawartość fitoestrogenów.

    Produkty, które sprawdziłem, mają przeważnie nie więcej jak 50 mg hormonów w 1 tabletce.

    Jeśli z jakichś powodów wybieracie fitoestrogeny w suplementach diety, zachęcam, aby poszukać ich na allegro, po prostu pod nazwami „fitoestrogeny” albo „izoflawony”. Jeśli będziecie szukać ich jako tabletek na powiększanie biustu, to najzwyczajniej przepłacicie ;)

Wierzę, że pomogłem ;-)

Jeśli spodobał Ci się artykuł i masz ochotę docenić moją pracę, możesz "rzucić mi piątaka", klikając przycisk "Postaw kawę" poniżej:

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Każda kwota ma znaczenie ;)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz